BÝVALÁ MODELKA A HEREČKA, ALE PŘEDEVŠÍM VÝTVARNICE A TERAPEUTKA. PROFESE VÝTVARNICE, MODELKY A HEREČKY JÍ DOVEDLY K DNEŠNÍMU TVOŘENÍ OBRAZŮ S POZITIVNÍ ENERGII, KTERÉ NAZVALA ŠPERKY NA STĚNU. A JAK DODÁVÁ SAMA AUTORKA, ŠPERKY NA STĚNU JSOU PRO KAŽDÉHO, KDO POROZUMÍ HLOUBCE OBSAHU V OBRAZECH. KROMĚ TVOŘENÍ OBRAZŮ SE JANA VĚNUJE I ČINNOSTI TERAPEUTKY A PRAVIDELNĚ POŘÁDÁ SEMINÁŘE. 

PRO ZOBRAZENÍ CELÉHO ČLÁNKU V DIGITÁLNÍ VERZI (24 STRAN) OTEVŘETE NÁSLEDUJÍCÍ ODKAZ

JANA SEDLMAJEROVÁ – ROZHOVOR

KONTAKTY:

EMAIL: jana@sedlmajerova.cz

TELEFON: +420 603 811 280

JANA SEDLMAJEROVÁ – OFICIÁLNÍ WEBOVÉ STRÁNKY

Životní příběh Jany Sedlmajerové, bývalé modelky a herečky, ale především výtvarnice a terapeutky, je manuálem k pochopení smyslu života i nalezení cesty k sobě. Narodila se do dobře situované rodiny, kde se z materiálního hlediska žilo jako v pohádce. Její maminka Zdenka byla vychovávaná jako mladá dáma. Za druhé světové války poznala svou první velkou lásku, policejního lékaře Zdeňka Müllera. Zamilovali se na první pohled. Brali se na Náměstí Míru v kostele svaté Ludmily. Štěstí však netrvalo dlouho – válka a její nástrahy sehrály svou roli. První manžel Janiny maminky zemřel v březnu roku 1941. Jako šéf protinacistické organizace si před výslechem na gestapu vzal cyankáli, aby ochránil své nejbližší a nikoho neprozradil. Mladá Zdenka se potýkala s obrovskou bolestí, smutkem i strachem, a rovněž s dosud nenaplněnou touhou po dítěti. Situaci vzal do svých rukou její otec, vrchní ředitel Hypoteční banky v Praze, Jan Pokorný. Svou dceru seznámil s Václavem Peškou, kterého si krátce nato vzala a v říjnu roku 1942 se jim narodilo jejich jediné dítě: dcera Jana Pešková (Sedlmajerová). Od narození byla obklopena krásou, noblesou a elegancí. O svůj dětský pokojíček se nemusela s nikým dělit. Byl krásný s vykládaným kazetovým stropem, kde si jako malá snila a hledala ve dřevě obrázky. Možná právě v tomto období se zrodila její vášeň a cit pro výtvarné umění. Jak to v životě bývá, nic není dokonalé, i když se to tak mnohdy navenek jeví. V pohádkovém světě chybělo něco zcela zásadního, co nemělo nic společného s drahým nábytkem, koberci či luxusními šaty.

Janě bylo deset let, když se musela vyrovnat se ztrátou otce, který zemřel v roce 1952 po výslechu u StB. Její matka tak přišla o svého druhého muže. Situaci zvládala hodně těžce, a tak byla Jana nucena předčasně dospět a převzít velkou část matčiných odpovědností na sebe. Zúročila svůj dar krásy, který jí byl dán do vínku. Ve svých 16 letech se stala modelkou, aby mohla pomoct s obživou rodiny. Fotografové ji rádi fotili, a tak o nabídky neměla nouzi. Naplňovala jejich představy a před objektivy fotoaparátů byla pokaždé úplně jiná. Později se dostala k filmu a zahrála si více než ve 20 filmech a několika seriálech. Spolupracovala se spoustou legendárních herců a režisérů. A sama zůstává v paměti mnohých jako úspěšná modelka a herečka 60. a 70. let.

Dokázala propojit příjemné s užitečným a skloubit několik povolání najednou. Po celý svůj život je především výtvarnicí. Vnitřně věděla, že role modelky i herečky jsou jen dočasné.

Na nedostatek pozornosti mužů si rozhodně nemohla stěžovat. Nabídky spíše odmítala. Ve svém životě vstoupila do manželského svazku celkem dvakrát. Ani jedno z manželství nevydrželo z důvodu rozdílných životních priorit. Jana se nakonec rozhodla kráčet životem sama za sebe, nikoli však v osamocení.

Profese výtvarnice, modelky a herečky dovedly Janu Sedlmajerovou k dnešnímu tvoření obrazů s pozitivní energií, které nazvala Šperky na stěnu. Obrazy jsou ryze ruční prací a bez využití jakýchkoli moderních technologií. Obrazy vznikají pod vedením intuice a jsou tvořeny technikou airbrush. Jejich unikátnost podtrhují šperky do obrazů vsazené. A jak dodává sama autorka, Šperky na stěnu jsou pro každého, kdo porozumí hloubce obsahu v obrazech. Kromě tvoření obrazů se Jana věnuje i činnosti terapeutky a pravidelně pořádá semináře. O svém životě jí byla vydána kniha „Detektivka mého života“, ve které vysvětluje význam slova zrcadlení na základě svého životního příběhu. Za činnost výtvarnice získala medaili Franze Kafky a cenu Františka Kupky.