5. – 8. června 2019, Sölvesborg, Švédsko

PRO ZOBRAZENÍ CELÉHO ČLÁNKU V DIGITÁLNÍ VERZI (32 STRAN) OTEVŘETE NÁSLEDUJÍCÍ ODKAZ

SWEDEN ROCK 2019

Festivaly často mění svou podobu i úroveň. Paradoxně u některých, které se považují za největší a většinou bývají vyprodané velmi rychle, je v posledních letech úroveň hodně slabá. Pořadatelé šetří na nesprávných místech a hvězdné stadionové headlinery často nahrazují klubovými či halovými interprety. Kvalita služeb a katastrofální podmínky v areálech s přemrštěnou kapacitou mnohdy neodpovídají ceně vstupenky. Sweden Rock festival patří mezi výjimky, které se snaží zachovat nastavenou laťku a v mnoha ohledech se jim to daří. Pořadatelé dosud neslevují z vize denně (s výjimkou prvního dne) nabídnout publiku alespoň jednoho z komerčně nejúspěšnějších zástupců hudební scény.

Těžko lze dokázat, zda skutečně není překročena denní kapacita 35 tisíc návštěvníků, kterou pořadatelé oficiálně uvádí. Při večerních vystoupeních jsem měla pocit, že je v areálu lidí více, ale je to z mé strany jen spekulace. Nepříjemnou novinkou pro mě bylo rozdělení publika na dvě části před Rock Stage a Festival Stage v průběhu vystoupení hlavních hvězd. Rozumím pointě, kterou v tomto ohledu pořadatelé cílili, avšak celá záležitost nebyla dostatečně dobře promyšlená a provedená. Členové security týmu vytvořili řadu, díky které nebylo možné dostat se více dopředu. Pokud někdo stál přímo u security a neměl šanci pohnout se dál v davu, dotyčný měl před sebou v těsné blízkosti člena ochranky, který k němu byl otočen tváří. Přímo v davu bez oddělení zábranami, a to je pro celkový prožitek z koncertu dost nepříjemný a rušivý element.

Na vysoké ceny za jídlo a pití jsme na Sweden Rocku zvyklí. Nicméně doporučuji všem budoucím návštěvníkům tohoto festivalu vyměnit a vybrat si dostatečné množství peněz předem. Poplatky za výběr v bance, umístěné před vstupem do areálu, jsou dost vysoké. V areálu bohužel není možné platit u všech prodejců občerstvení platební kartou. Často jsme se setkávali s tím, že i když to možné bylo, nefungovaly prodejcům terminály.

Organizátoři důkladně prověřují kvalitu nabízených pokrmů, a tak rozhodně stojí za to plácnout se přes kapsu a ochutnat některá jídla z bohaté nabídky specialit z celého světa. Mimo areál se nachází i několik marketů, kde lze pití i jídlo zakoupit za výrazně nižší ceny. Pořadatelé v tomto ohledu myslí opravdu na všechno. Na několika místech v areálu byla dokonce dostupná voda a káva během dne zdarma. A pokud jste si přivstali, rozdávali se zdarma i bagety a mléčné výrobky. To se vám na většině festivalů rozhodně nestane.

Uspořádat tak monstrózní akci není snadné a bez pochyb nelze vyhovět představám všech návštěvníků. Vždy se najde něco, co lze zlepšit. Pro mě je ale podstatné to, že pozitiva u Sweden Rocku rozhodně převažují. I přes několik nedostatků stále zastávám stejný názor. Sweden Rock je pro mě dosud nejlépe organizovaný festival ze všech, které jsem měla možnost navštívit. Pořadatelé sází na lidskost a jejich prioritou je zprostředkovat všem zúčastněným nezapomenutelné zážitky i přesto, že v současném světě převažují vykalkulované strategie cílené na co největší zisky a efekt „velkoleposti“ v rámci sociálních sítí, nikoli na autenticitě prožitku.

To nejdůležitější, kvůli čemu opakovaně míříme na Sweden Rock, je samozřejmě bohatá nabídka hudebních vystoupení různých odnoží rockové, metalové a dokonce i bluesové hudební scény. V průběhu čtyř dnů se na pěti pódiích vystřídá celkem 83 účinkujících z různých koutů světa. V porovnáním s minulostí není letošní ročník tolik zastoupený interprety glam rocku a hair metalu. Rok 2019 je hlavně ve znamení classic rocku a hardrocku. Občas je hodně obtížné rozhodnout se, které kapele dá člověk přednost. Někdy je nutné volit mezi dvěma, a stane se, že i mezi třemi interprety najednou. V letošním roce jsem se do podobné situace dostala několikrát. Například ve stejném čase, kdy byli na seznamu SLAYER, vystupovala také legenda AOR scény, Angličané FM. Žánrově zcela odlišné kapely, u kterých se nejspíš předpokládá velmi rozdílné publikum. Po dlouhých úvahách jsem zvolila kapelu FM, protože nehrají tak často a rozhodně patřili mezi raritní vystoupení Sweden Rocku 2019. SLAYER sice avizovali rozlučkové turné, ale jejich koncertů jsem viděla v minulosti poměrně dost.

Počasí nám vyšlo dokonale, takže jsme si opět užili po všech stránkách čtyři nezapomenutelné dny. Letos jsem se rozhodla vyrazit na Sweden Rock o den dříve, abych si mohla více užít atmosféru a využít i čas na procházky po okolí. Ráda se s vámi podělím o své zážitky i postřehy nasbírané v průběhu festivalu.