SVĚTOZNÁMÁ VÝTVARNICE A GRAFIČKA MÍLA FÜRSTOVÁ VYSTAVUJE V GALERIÍCH PO CELÉM SVĚTĚ VČETNĚ ANGLIE, USA, FRANCIE A ČESKÉ REPUBLIKY. ZA SVOU TVORBU DOSUD ZÍSKALA 20 OCENĚNÍ. JEJÍ DÍLA ZDOBÍ DOMOVY ANGLICKÉ KRÁLOVNY ALŽBĚTY II., ELTONA JOHNA, MICKA JAGGERA A MNOHÝCH DALŠÍCH. NEJVÍCE JI VŠAK PROSLAVILA SPOLUPRÁCE S JEDNOU Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍCH FORMACÍ SOUČASNOSTI, ANGLICKOU KAPELOU COLDPLAY, PRO KTERÉ VYTVOŘILA DNES JIŽ LEGENDÁRNÍ KŘÍDLA NA OBAL ALBA “GHOST STORIES”. 

PRO ZOBRAZENÍ CELÉHO ČLÁNKU V DIGITÁLNÍ VERZI (28 STRAN) OTEVŘETE NÁSLEDUJÍCÍ ODKAZ

MÍLA FÜRSTOVÁ – ROZHOVOR

Míla Fürstová nás prostřednictvím svého umění přenáší za hranice všední reality. Do světa bez zátěží a negativních emocí. Její poetické umění je propojením vlastních zkušeností a imaginace. Charakterizují ji příběhy s poselstvím a hodnotami, jež pramení z pravé podstaty ženskosti. Životní cesta dnes již světoznámé a uznávané výtvarnice a grafičky začala v malebném prostředí jihovýchodních Čech. Velkou část svého dětství strávila u babičky v Hořepníku. Vyrůstala v láskyplné, harmonicky uspořádané rodině, obklopená překrásnou přírodou i uměním. Není divu, že si tento svět zamilovala natolik, že se stal jedním ze zásadních pilířů celé její tvorby. Od pěti let se začala věnovat kreslení a tento svůj talent neustále rozvíjela. Za žádných okolností svou cestu nevzdala a nezastavilo ji ani obrovské zklamání, které prožila kvůli nepřijetí na Akademii výtvarných umění v Praze. Rozhodnutí, které se na nějakou dobu zdálo být definitivním verdiktem o konci snu, jež byl na samém počátku. Osud měl ale s talentovanou umělkyní v záloze plán, který jí otevřel možnosti, o nichž se jí předtím ani nesnilo.

Po neúspěšném pokusu o studia na Akademii výtvarných umění v Praze, byla Míla Fürstová přijata na Karlovu univerzitu, kde studovala obory: angličtina a výtvarná výchova. V té chvíli sama netušila, jak osudovou řečí se pro její další život angličtina stane. Krátce na to do jejího života vstoupil jeden ze zásadních mužů, díky kterému se jí otevřela cesta k vysněným studiím umělecké grafiky. Získala stipendium na výtvarnou školu ve Velké Británii, kde velmi brzy objevili i ocenili její potenciál. Souběžně studovala dvě vysoké školy. Jednu v Čechách a druhou ve Velké Británii, kde nakonec zakotvila. S odstupem času je možná paradoxně dobře, že Míla Fürstová nedostala šanci na vysoké škole v Praze. V České republice by se jí s největší pravděpodobností zdaleka neotevřely příležitosti, jaké se jí naskytly v Británii. Na druhou stranu je smutné, že v Česku často není podporován potenciál talentovaných lidí, jež mají předpoklady dosáhnout úspěchu a vyniknout ve svých oborech. A možná je vypuzení z nějakého prostředí často impulzem k odvážné změně, která může být, jako v případě Míly Fürstové, uskutečněným snem se spoustou neočekávaných překvapení.

Míla Fürstová úspěšně ukončila magisterská studia na Karlově univerzitě i bakalářské studium na University Of Gloucestershire (Gloucestershirská univerzita – obor Umělecká grafika) v Cheltenhamu. Poté byla přijata na Royal College Of Art v Londýně (Královská akademie), kde byla velmi úspěšnou studentkou a získala magisterský titul. Následně se vrátila na Gloucestershirskou univerzitu jako lektorka. Po roce působení na univerzitě se jí naskytla úžasná příležitost. Jako první byla jmenovaná umělkyní v rezidenci na prestižní dívčí škole Cheltenham Ladies‘ College, kde vybudovala a provozovala grafický ateliér pro lept. V dnešní době jen velmi vzácně používaná technika, kterou Míla Fürstová využívá jako médium pro vytváření leptů, jež jsou velmi detailně propracované a po všech stránkách náročné.

Míla Fürstová vystavuje v galeriích po celém světě včetně Anglie, Spojených států amerických, Francie a České republiky. Za svou tvorbu dosud získala 20 ocenění. Její díla zdobí domovy anglické královny Alžběty II., Eltona Johna, Micka Jaggera a mnohých dalších. Nejvíce ji však proslavila spolupráce s jednou z nejúspěšnějších formací současnosti, anglickou kapelou COLDPLAY, pro které vytvořila dnes již legendární křídla na obal alba „Ghost Stories“, vydaného v roce 2014. O spolupráci s COLDPLAY a o životě Míly Fürstové vznikl fascinující dokument „Křídla pro Coldplay“, režiséra Petera Hirjaka. Tomu se povedlo dokonale zachytit hloubku její až éterické osobnosti a obrovské propojení a paralely v osudech Míly Fürstové a frontmana COLDPLAY, charismatického Chrise Martina. O tvorbě Míly Fürstové vyšla v roce 2019 rovněž i obsáhlá umělecká publikace nazvaná „Všechny mé řeky“, mapující dvacet let její umělecké dráhy od počátků ve Velké Británii.